نکات ماماییبرای آمادگی کارشنایی ارشد مامایی

بارداري و زايمان و بيماريهاي زنان از کتاب Obstetric Williams و Kistner's Gynecology و Novak Gynecology

بارداری و زایمان

ویلیامز مرجع اصلی و کافی برای ماده درسی بارداری و زایمان

در مورد این ماده درسی با ضریب 4 و اهمیت بالا در کنکور کارشناسی ارشد مامائی، باید فقط و فقط به مطالعه 3 جلد ویلیلمز «مخصوصا جلد 1 و 2» پرداخت و تسلط کامل و کافی برروی فصول مهمی چون مراقبت های پره ناتل، تغییرات فیزیولوژیک با بارداری ولیبر، دیستوشی، اختلالات مایع، جفت و بند و ناف و ... داشته باشیم.

تسلط کافی بر مطالب و تکرار آن در بارداری و زایمان با توجه به ضریب بالای آن شرط اول است

این ها علاوه بر آزمون ارشد، جزو الفبای رشته مامایی اند و هر مامایی لزوماً باید بر تمامی مباحث بارداری ویلیامز، تسلط کافی داشته باشد. در کنکور ارشد مامایی هم، بیش از 3/2 سئوالات براساس مطالب خود 3 جلد ویلیلمز بوده و نیاز به استنباط و تفهیم بیشتر از این سه جلد ندارد.
پس راه رسیدن به دصد خوب در این ماده درسی، تکرار مطالب،تکرار نکات مهم و مطالعه مدنظر طراحان سئوال کارشناسی ارشد این رشته می باشد.
درضمن برای این ماده درسی، چکیده بارداری ویلیامز ارجح بر خود بارداری ویلیامز می باشد، چون هم ساده تر، هم خلاصه تر، بی حاشیه تر و مفیدتر است.

بیماریهای زنان

بیماریهای زنان 3/1 سئوالات را شامل می شود

سوالات مربوط به بیماری های زنان جزو سوالات بارداری مطرح می شود و 3/1 سوالات بارداری را شامل می گردد. منبع درس بیماری های زنان کتابهای برک و نواک، کیستنر، اسپیروف و.. می باشد.

مباحث مشخصی برای طرح سئوال وجود دارد

سوالات طرح شده حول محور موضوعاتی مثل عفونت های واژینال، بلوغ، آمنوره، دیسمنوره، خونریزیها، منوپوز و ... می باشد و نیازی نیست کل موضوعات بیماری ها را در حد کاملاً تخصصی مطالعه کنیم. تنها کافیست سوالات 5-6 سال اخیر در بیماری های زنان را از کنکور های ارشد مامایی مطالعه کنیند تا خود شما به آنچه که در اینجا اشاره شد برسید.

همانند مطالب بارداری ویلیامز در مبحث بارداری؛ دراین درس نیز مطالعه مکرر و مرور و نکته خوانی شرط لازم برای تسلط بر این درس میباشد.

جنين شناسي خلاصه ای از کتابهای Langman و Moor

جنین شناسی

حتی اگر جنین شناسی ضریب پایینی در آزمون داشته باشد، بازهم عامل مهمی در قبولی خواهد بود

جنین شناسی به دلیل ضریب کمی که در آزمون ارشد مامایی به خود اختصاص داده، اغلب مورد بی توجهی داوطلبان واقع می شود. اغلب داوطلبان نیز به دلیل فراموش کردن مباحث جنین شناسی و همچنین سخت و پیچیده بودن این ماده درسی، آن را بطور کل از لیست درسهای موردمطالعه برایآزمون کارشنسی ارشد حذف می کنند. اما باید به این توجه داشت که اکثرقبولی ها، حتی همین درس را بالای 60 تا 70 درصد می زنند و به عبارتی به دلیل تعداد سئوالات این درس در کنکور (10 تا 12 سئوال )، به ازای هر جواب صحیح 10% به درصد جنین شناسی اضافه می شود.

حتی اگر فرصتی برای مطالعه ندارید، جنین شناسی عمومی را مرور کنید

جنین شناسی به 2 بخش عمومی و اختصاصی تقسیم می شود و در 10 سال اخیر، 5/3 سئوالات از جنین شناسی عمومی طرح گردیده است. پس حتی اگر کسی نمی خواهد وقت زیادی برای این درس بگذارد، کافیست با خواندن جنین شناسی عمومی، که صفحات خیلی کمتری نسبت به جنین شناسی اختصاصی دارد، گامی به سوی قبولی برداشته شود.

نوزادان و مراقبت هاي مربوطه از کتاب Nelson Text book of Pediatrics

نکته های کاربردی در مبحث نوزادن

در ماده درسی نوزادان، سلیقه و نظر طراح بیشتر بر ورزیدگی ماماست تا بالا بودن سطح مطالعاتی او

با توجه به سلیقه طراحان سوال کارشناسی ارشد در ماده درسی نوزادان، بیشتر به چشم میخورد که طراحان در طرح سوال، نکات لازم و کاربردی که یک مامای شاغل باید بداند را مدنظر دارند. مواردی مانند احیاي نوزاد، ایکتر «زردی»، معاینه نوزاد، رفلکس های نوزادی و علایم غیرطبیعی در معاینه نوزادی.

منابع درسی که تاکنون و در کنکورهای گذشته از آنها سئوال طرح شده پراکندگی کمی دارد

اما در مورد چنین مباحثی هم، از لحاظ تخصصی اغلب یا سئوالی طرح نمی شود یا سئوالی طرح می شود که نیاز به مطالعه چندین منبع از نوزادان ندارد. بنابراین باید روی نکاتی تمرکز کنیم که هم کاربردی اند هم در کنکورهای سال قبل تکرار شده اند مانند جدول آپگار یا جدول تعیین سن بارداری براساس معاینه نوزاد.

خلاصه و نکته به تنهایی پاسخگو نیست

خلاصه و نکته به این معنی است که نکاتی که شاید در مطالعه آن مبحث توجه بالا نکرده اید یا یادتان رفته، یادآوری کند. خلاصه و نکته به تنهایی پاسخگو نیست.

مباحث دفترچه

و موارد دیگر ...
بهداشت ، تغذيه مادر و كودك و تنظيم خانواده از کتابهای Obstetric Williams درسنامه طب پيشگيري و پزشكي اجتماعي و نوزادان نلسن

منابع درس بهداشت

و موارد دیگر ...

بهداشت، درسی با منابع پراکنده

در مورد درس بهداشت به جرات می توان گفت که منبع جامع و کاملی در بازار موجود نیست

درمورد درس بهداشت باید گفت که حتی موسسات فعال در زمینه فروش جزوات پزشکی هم در این درس جزوه کاملی که قابل اعتماد کردن باشد، ندارند و یکی ازعلت های آن، مشخص نبودن منابع بهداشت می باشد.موضوع از آنجا شروع شد که طی چند سال اخیر، سوالاتی در کنکور کارشناسی ارشد مامایی در درس بهداشت مطرح شده است که اصلاً مربوط به منابع اعلام شده نبوده است. پس باید علاوه بر کتب معرفی شده برای منابع، از منابع دیگر نیز استفاده شود.

در این دفترچه نکات مطالبی یادآوری می شود که طی کار در درمانگاه فراگرفته اید

تفاوت کلیدی در تدوین این دفترچه نکته، گرد آوردن یک سری نکات راجع به جزوات موجود در درمانگاه های بهداشتی - که برای کارورزی دانشجو پذیرش میکنند - بوده است. یعنی نکات کاربردی، نکاتی که یک ماما طی کار در درمانگاه باید بلد باشد که معمولاً بطور واضح و تاکیدی، در مباحث و منابع بهداشت معرفی شده وجود ندارند.

از کتابهای بهداشت مختلف غافل نشوید، شاید یک جمله از آن سئوال کنکور باشد.

برای درس بهداشت باید یک قانون قائل شد: هر کتاب بهداشتی که به دستتان رسید و نویسنده بروز و مشخصی داشت، باید خواند. گاهی یک جمله از یک کتاب، برای طرح سوال کنکور استفاده می شود. که فقط با تسلط کافی می توان جواب داد.

بيماريهاي داخلي و جراحي مربوط به مامايي بخش بيماريهاي داخلي و جراحي در مامايي Obstetric Williams

گذر از سئوالات ساده به سئوالات تخصصی

در مورد این درس باید گفت که تنها خواندن جلد 3 بارداری ویلیامز کافی نیست.طی کنکور های چند سال اخیر ثابت شده است که سوالات از حالت ساده و حفظی در آمده و به صورت سوالات نسبتا تخصصی در آمده است.پس باید منابع بیشتری از این درس مطالعه شود.تعداد سوالات داخلی جراحی همانند جنین شناسی (12 تا 10 سئوال)بوده و حدودا هر جواب صحیح 10% محاسبه می شود.

این درس هم مثل جنین شناسی گاهی از سوی داوطلبان مورد کم توجهی قرار می گیرد اما اغلب قبولی ها درصد هایی بالای 50% در این درس درکارنامه یشان دارند.

زبان انگلیسی برای مامایی برگرفته از آزمونهای گذشته کنکور ارشد مامایی

منابع درس زبان انگلیسی

تکرار متنها و لغات

اگر سری به سئوالات و متنهای درک مطلب کنکور کارشناسی ارشد مامایی چند سال اخیر بزنید، متوجه خواهید شد که تقریبا 40% از متنها و سئوالات چهار گزینه ای،سئوالات متوسطی هستند و لغاتی که در انها بکاررفته است هر ساله تکرار می شوند

مانند کلمه Hazared که طی 10 سال اخیر چهار بار تکرار شده است و جزو لغاتی می باشد که در کتابهایی مانند 504 و امثالهم، نادیده گرفته می شوندو یا مورد توجه قرار نمی گیرند.

این می تواند مفید باشد که قبل از هرچیز به تست ها و متن های 10 سال اخیر کنکور ارشد مامایی تسلط پیدا کنیم که بتوانیم حداقل بالای 30 تا 40 درصد زبان انگلیسی را در کارنامه داشته باشیم.

تماس با ما

کاریزان ارتباط
تهران، سعادت آباد
علامه طباطبائی جنوبی
حق طلب غربی، پلاک 31، واحد 19
تلفن:+98 21 8170 4380
+98 21 8170 4372فکس:
E-mail: info@karizan.com

فرم تماس

از نوارسال

معرفی کلی رشته مامایی

مقطع کارشناسي ارشد

رشته مامايي در آزمون کارشناسي ارشد سال 89 دانشگاه دولتي و وزارت بهداشت داراي گرايش هاي آموزش مامايي و بهداشت مادر و کودک مي باشد.

بازار کار اين رشته با دارا بودن مدرک کارشناسي ارشد، به ترتيب اولويت به شرح ذيل است؛

 • عضويت در سمت هيئت علمي دانشگاه هاي سراسر كشور بخصوص دانشگاه هاي آزاد اسلامي
 • مراكز بهداشتي درماني
 • بيمارستان ها
 • مربي كارورزي هاي مختلف دروس رشته مامايي در دانشگاه هاي سراسر كشور بخصوص دانشگاه محل تحصيل
 • مطب هاي خصوصي
 • مراكز مشاوره خانواده
 • موسسات علمي و پژوهشي
 • مراكز تحقيقات ناباوري

مقطع کارشناسي

رشته مامايي در مقطع کارشناسي (ليسانس) داراي يك گرايش مامايي است.

آينده شغلي و بازار کار در گرايش فوق در اين مقطع از قرار زير است:

 • مراكز بهداشتي درماني با سمت كارشناس مامايي
 • بيمارستان ها با سمت كارشناس مامايي، كارشناس دارويي
 • مطب هاي خصوصي
 • مربي برخي كارورزي هاي درس رشته مامايي در دانشگاه هاي سراسر كشور
 • مراكز مشاوره خانواده

دروس آزمون کارشناسي ارشد در رشته مامايي

رديف

عنوان دروس

ضريب دروس

بهداشت مادر و کودک

آموزش مامايي

1

بارداري- زايمان و بيماريهاي زنان

4

4

2

جنين شناسي

1

1

3

بيماريهاي داخلي و جراحي مربوط به مامايي

1

1

4

نوزادان و مراقبتهاي مربوطه

2

2

5

بهداشت،تغذيه مادر و كودك و تنظيم خانواده

2

2

6

زبان عمومي

2

2

آزمون کارشناسي ارشد دانشگاه دولتي

رديف

عنوان دروس

ضريب دروس

بهداشت مادر کودک

آموزش مامايي

1

بارداري- زايمان و بيماريهاي زنان

1

1

2

جنين شناسي

1

1

3

بيماريهاي داخلي و جراحي مربوط به مامايي

1

1

4

نوزادان و مراقبتهاي مربوطه

1

1

5

بهداشت، تغذيه مادر و كودك و تنظيم خانواده

1

1

6

زبان عمومي

0.6

0.6

آزمون کارشناسي ارشد وزارت بهداشت